Zararlılar - HAMAM BÖCEĞİ

Zararlılar

HAMAM BÖCEĞİ

Koyu kırımızı ya da kahverengi renklerinde parlak olan oryantal hamma böcekleri, açık deliklerden, kablolardan, kapı altlarından ve kanalizasyonlardan geçerek yaşam alanlarımıza girmektedirler. Yetiikin hamam böcekleri 25mm boyuna ulaşmaktadırlar. Yetişkin dişi hamamböceklerinin boyları ise 32mm uzunluğundadır.Kanatları olmalarına rağmen dişi ve erkek hamam böcekleri uçamazlar.

Hareketleri ve Beslenme Alışkanlıkları

Kendi doğal ortamlarında canlı kalmaya alışık olan hamam böcekleri açık havada yaşamyı tercih ederler. Hamam böcekeri yaprak altlarında, taş ve molozların arasında ve açık havada saklanabileceği her şeyin altına gizlenebilir. Şehirlerde ise kanalizyon gibi yerlerde sıklıkça rastlanabilmektedir.

Üreme Evresi

Dişi hamam böcekleri ortalama olarak 35-180 gün arası yaşamaktadır. Bunun yanı sıra erkek hamam böcekleri ise 110-160 gün arasında yaşamlarını sürdürmektedir. Dişi doğu hamam böceği 8 yumurta kesesi üretmektedir. Ürettiği herbir kesenin içerisinde 16 adet yumurta bulunmaktadır. Bu keseleri ürettikten 30 gün sonra yumurtalar çatlayacağı güvenli ortama bırakılır. Büyüme süreçleri mevsime oranalara değişiklik gösteren hamam böcekleri yaz aylarında 200 kış aylarında ise 800 güne kadar ki sürede olgunluğa ulaşır.

Hamam Böceği İlaçlama İşlemleri 

İlaçlama işlemi gıda yerleri başta olmak üzere restoran, kafe, fırın gibi alanların dışında bina, ev, bodrum, işyeri gibi ortamlarda da uygulunmaktadır. Hanam böceği ilaçlama işlemi ciddi bir işlem olduğu için kesinlikle uzman bir ilaçlama şirketi tarafında büyük bir titizlik ile yapılmalıdır. Basit haşere ilaçları kullanılarak yapacağınız işlemler etkili olmayacağı gibi sağlık açısından ise ciddi problemleri beraberinde getirecektir. Bir çok ilaçlam çeşidi olmasında karşı yaygın kullanıla iki yöntem bulunmaktadır.

1. Jel ilaçlama

Fırın ve restoran gibi yerlerde sıklıkla tercih edilen jel ilaçlama yöntemi mücadele için gerekli bir işlemdir. İlaçlama sırasında ortamın boşaltılmasına gerek kalmadan yapılan bu ilaçlama yöntemi son derece etkili ve kalıcı gir yöntemdir. Bu ilaçlama yöntenmi hiç bir canlıya zarar vermediği gibi sadece hamam böcekleri üzerinde etkilidir. Bu ilaçlama işlemine sonuç ilaçlama firması olarak son derece titiz bir çalışma ile sizlere kaliteli hizmeti sunmaktayız.

2. Sıvı İlaçlama

Buhar tekniği ya da püskürtme ile uygulanan bu yöntemde sıvı böcek ilaçları kullnılarak yapılmaktadır. Bilhassa ofis ve daire gibi ortamlardan yapılan bu ilaçlama işlemi haşere çeşitlerine karşı oldukça etkilidir. İlaçlam işleminde sadece hamam böceklerinden değil diğer mikrop ve bakterilerden de kurtularak ortamınız sağlıklı bir hale getirilir. Bu ilaçlama işlemlerinde kesin ve kaliteli bir geri dönüş almak için sonuç ilaçlama firmamızı büyük bir gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.